• Źródła energii odnawialnej
          • Źródła energii odnawialnej

          • W ramach lekcji geografii siódmoklasiści poznawali różne typy elektrowni. Rozmawialiśmy o ich wadach i zaletach. Po wstępie teoretycznym uczniowie przystąpili do pracy. Ich zadaniem było zbudowanie makiety. Prace uczniów zawierały wiatraki i panele słoneczne. Ważne było również zaprojektowanie linii przesyłowej złożonej ze słupów trakcyjnych.

            Praca wykonywana w grupach pozwoliła uczniom na współpracę, rozwijanie kreatywności i zmysłu technicznego.


            Makiety można zobaczyć w galerii.

        • Zdjęcie przedstawia nauczycielkę matematyki
          • Teleturniej “Jeden z dziesięciu” na lekcji matematyki

          • Niemal każdy choć raz miał okazję zapoznać się z pełnymi emocji rozgrywkami pomiędzy uczestnikami telewizyjnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu". 

            W Naszej szkole odbył się równie porywający Matematyczny Teleturniej "1 z 10".

            Podczas tego wydarzenia uczestnicy z klasy 5 musieli zmierzyć się z pytaniami z zakresu matematyki, co nie było łatwym zadaniem. Pojawiły się zagadnienia z zakresu ułamków dziesiętnych. Ogromne emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom. Poziom trudności cały czas wzrastał, a do wielkiego finału dotarło trzech uczniów.

            Wszystkim uczestnikom należy pogratulować dobrego,

             matematycznego myślenia.
             

                       Opracowała

              Kinga Kołoczek

        • Pomiar poziomu hałasu w szkole
          • Pomiar poziomu hałasu w szkole

          • 25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na wyniki badań hałasu podczas przerw, które przeprowadzili uczniowie klasy 8.

            Najgłośniejszym miejscem w dniu pomiarów w szkole okazała się …. stołówka. Na co dzień jednak największy hałas jest na korytarzach. W stosunku do ubiegłorocznych pomiarów poziom hałasu na korytarzu klas starszych spadł. Wynika to z organizowanych Aktywnych Przerw – w tym czasie część uczniów przebywa w hali sportowej.

            Pamiętając o higienie słuchu nie tylko od święta, należy stosować się do zasadach:

            -  mówimy ciszej, jeśli każdy to zrobi, wtedy poziom hałasu zmniejszy się;

            - nie krzyczymy podczas przerw;

            - podczas spożywania posiłków skupiamy się na jedzeniu, na rozmowę przyjdzie czas po obiedzie.

        • W tropikalnej dżungli — relacja podróżnicza
          • W tropikalnej dżungli — relacja podróżnicza

          • W ramach lekcji geografii klasa 5b miała możliwość wysłuchania opowieści na temat lasów tropikalnych.

            Ciekawą prelekcję wzbogaconą zajęciami z podróży poprowadził dla uczniów Artur Beniowski.

            Podróżnik opowiedział piątoklasistom o warunkach klimatycznych tego regionu. Prezentował fotografie z charakterystycznymi formacjami roślinnymi. Uczniowie mogli także zobaczyć porównanie dżungli z Ameryki Południowej oraz Afryki. Zobaczyli kolorowe kwiaty, liany, kroczące drzewa czy "deskowe" drzewa.

            Prelekcja wzbogaciła wiedzę uczniów i pozwoliła rozwinąć temat poza podręcznikową wiedzę.

        • ZJEDZ TO - Porównywanie wartości odżywczych
          • ZJEDZ TO - Porównywanie wartości odżywczych

          • Uczniowie klasy 4 wraz z nauczycielką matematyki przygotowali gazetkę porównującą wartości odżywcze fast foodów i zdrowych posiłków. 

            Ponadto wykonali kartę pracy na temat ich ostatniego zdrowego posiłku lub przekąski (podali kcal, składniki odżywcze oraz wpływ na zdrowie człowieka). 

            Obejrzeli także film dotyczący piramidy żywieniowej, witamin i składników mineralnych potrzebnych w diecie ucznia. 

            Kolejny raz udowodnili, że matematyka jest wszędzie.

             

                                   Opracowała

              Kinga Kołoczek

        • Wycieczka przedszkolaków do Pszczyny
          • Wycieczka przedszkolaków do Pszczyny

          • 12.04.2024r. przedszkolaki z grup: Truskawki, Jeżynki oraz Cytrynki uczestniczyły w wycieczce do Pszczyny. Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Wizyta na zamku była odpowiedzią na zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym „Moja przygoda w Muzeum”. Zwiedzanie umożliwiło dzieciom zaprezentowanie w formie plastycznej wrażeń i emocji, które towarzyszyły im w czasie wizyty i oglądania ekspozycji muzealnych. Kolejnym atrakcyjnym punktem wycieczki był przejazd Bajkową Ciuchcią po parku zamkowym. Przejażdżkę umilał przepiękny parkowy krajobraz ożywiony wiosenną zielenią, kwiatami oraz promieniami słońca. Po udanej przejażdżce przedszkolaki wyruszyły na lody dla ochłody, przy okazji zwiedzając urokliwą starówkę. Kulminacyjnym punktem wycieczki był krótki spacer do Parku Aktywności, gdzie na dzieci czekała niezliczona ilość atrakcji (m. in. huśtawki, zjeżdżalnie, tyrolka, ścianka wspinaczkowa) oraz miejsca do wypoczynku wśród zieleni (ławeczki, tężnia solankowa). Z pewnością ta wycieczka zostanie na długo w pamięci przedszkolaków.

        • Każdy inny - wszyscy równi.  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
          • Każdy inny - wszyscy równi. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

          • „Bo dłonie przecież mogą prawdę nieść i pomóc zawsze kiedy bywa źle…” tymi słowami piosenki Majki Jeżowskiej w miniony piątek 12 kwietnia 2024 r. rozpoczął się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole. Cała społeczność szkolna spotkała się w małej sali gimnastycznej, by wspólnie z Panią Dyrektor oraz całym Gronem Pedagogicznym wziąć udział w wydarzeniu przygotowanym przez p.Agatę Rusin oraz p.Monikę Falkowską.

            Uczniowie podczas spotkania zobaczyli krótką prezentację przygotowaną przez p. Justynę Łuszczyńską, wyjaśniającą czym jest autyzm, mogli również wziąć udział w specjalnych zabawach „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, mających na celu przybliżenie trudności, z jakimi muszą  mierzyć się osoby ze spektrum autyzmu w codziennym życiu. Nie zabrakło również zagadek, dzięki którym poznaliśmy wybitne osobowości, które zapisały się w historii całego świata: Lionel Messi, Albert Einstein, Isaac Newton czy Mata... Chętni uczniowie odbili swoją niebieską dłoń na pamiątkowym sercu tolerancji, a na znak solidarności wszyscy założyli niebieski element ubioru.

            Panie: Elżbieta Stec, Katarzyna Hesek i Magdalena Rogulska zadbały o piękne dekoracje, a na lekcjach p. Magdy Jasińskiej w tym dniu królowały niebieskie eksperymenty, natomiast p. Iwona Ciepiela w ramach naukowego niebieskiego, na swoich lekcjach wspominała o znaczeniu tego koloru w historii.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy!

            To był dzień pełen emocji !

            Wspieramy...Rozumiemy...Pomagamy...Każdy z nas jest inny, lecz wszyscy jesteśmy równi !

             

                 Opracowała: Agata Rusin

        • KONKURS „ Wykonaj MOLA KSIĄŻKOWEGO” rozstrzygnięty
          • KONKURS „ Wykonaj MOLA KSIĄŻKOWEGO” rozstrzygnięty

          • Tytułowe wyrażenie mól książkowy ma znaczenie dosłowne i  przenośne. Dosłownie  jest to nazywa  owada żerującego w starych książkach, a  przenośnie mól książkowy  to osoba, która lubi czytać książki i poświęca na to wiele czasu.

            Uczniowie wybraną przez siebie techniką przedstawili  MOLA KSIĄŻKOWEGO. Każdy wizerunek jest bardzo pomysłowy i oryginalny. Gratulujemy wszystkim uczestnikom , ponieważ wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.

            Nagrody książkowe zakupione  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przeznaczone na promocję czytelnictwa otrzymują:

            Maja Czarnynoga

            Kornelia Mikulska

            Lena Bobiec

            Maria Janosz

            Kaja Czarnynoga

            Zapraszamy na wystawę prac do biblioteki.

        • Przedstawienie charytatywne
          • Przedstawienie charytatywne

          • W dniu 14.04.2024 r. szkolna grupa taneczna pod kierunkiem p. Kingi Korzeń kolejny raz wzięła udział w przedstawieniu charytatywnym. Tym razem ,,myszki” zaprezentowały swoje umiejętności w OSP Bestwinka. Dziewczynki,  jak zawsze zmobilizowały się i pięknie zatańczyły, dopełniając tym samym całość spektaklu. Dziękujemy młodym artystkom za zaangażowanie, a rodzicom za czas oraz  poświęcenie.

             

                                                                                                                                                          Kinga Korzeń

        • Dzień Teatru- konkurs recytatorski w przedszkolu
          • Dzień Teatru- konkurs recytatorski w przedszkolu

          • 26.03.24r. w naszym przedszkolu odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego pt. „Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Z wszystkich grup wiekowych swój udział zgłosiło 28 dzieci. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Jury wyłoniło z każdej grupy wiekowej po trzy osoby. Wśród wyróżnionych dzieci znalazły się: Nela Konarska, Anna Sobik, Maja Sadkowska, Mateusz Hoczek, Emilia Gębala i Roksana Krawiec.
             Następnego dnia 27.03.24r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji dzieci z grupy „Malinki” przygotowały wiosenną inscenizację do wiersza D. Gellner pt. „A tulipan śpi”. Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla wyróżnionych w konkursie recytatorskim. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki. Na zakończenie spotkania nagrodzone dzieci zaprezentowały jeszcze raz swoje wiersze przed całym przedszkolem. Dziękujemy wszystkimi rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu, a małym artystom za piękne występy.
             
        • Teatr w przedszkolu
          • Teatr w przedszkolu

          • Dnia 19.03.2024 r. przedszkolaki przeniosły się do magicznego świata teatru i miały okazję zobaczyć przedstawienie „Przygody misia” w wykonaniu Teatru „Kwadryga” z Bielska – Białej. Spektakl był niezwykłą podróżą w świat emocji i zabawnych sytuacji. Głównym bohaterem przedstawienia był uroczy, pluszowy Miś, który pragnął poznać nowych przyjaciół i przeżyć niesamowite przygody. Wraz z przedszkolakami wyruszył na niezwykłą wyprawę,   a na swojej drodze spotkał różnorodne postacie. Była to historia o przyjaźni, która przemówiła do serc najmłodszych widzów. W trakcie spektaklu przedszkolaki mogły przeżyć chwile wzruszenia, radości i śmiechu. Ale najważniejszym przesłaniem tej opowieści, była wartość przyjaźni. Po spektaklu dzieci wyszły z uśmiechem na ustach oraz z refleksją nad znaczeniem prawdziwej przyjaźni, gotowe dzielić się nią ze światem. 
        • Logo Światowego Dnia Wody z PAH
          • Światowy Dzień Wody z PAH

          • Corocznie 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji postanowiliśmy jako szkoła aktywnie włączyć się w akcję organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.

            W klasach młodszych dzieci rozmawiały na temat znaczenia wody dla roślin, zwierząt czy ludzi oraz sposobów oszczędzania jej na co dzień w swoich domach i środowisku. W klasach 4-8 nauczyciele przedmiotów przyrodniczych lub wychowawcy przeprowadzili lekcje tematyczne pt. „Wirtualna woda”, na których uczniowie dowiedzieli się m.in. jak dużo wody potrzebne jest do wyprodukowania ubrań, mebli, zabawek i żywności. Podczas zajęć uczniowie skorzystali z materiałów otrzymanych od PAH, obliczali, ile wirtualnej wody znajduje się w ich śniadaniach, dyskutowali o dostępie do wody i wykorzystywaniu jej do celów gospodarczych w różnych krajach, a także kolorowali plakaty, z których później powstała gazetka ścienna na górnym korytarzu. Wiele refleksji wzbudziła krótka animacja „Będę jak koliber”, która uświadomiła młodzieży, że każda kropla ma znaczenie i nie można pozostawać obojętnym wobec malejących zasobów wody na świecie.  

            Mamy nadzieję, że podjęte działania pozostawią ślad w naszej świadomości i przyczynią się do zmiany dotychczasowych nawyków, które niestety często związane były z marnowaniem wody.  

            Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wirtualnej wody, dostępności wody na świecie,  działań pomocowych podejmowanych przez Polską Akcję Humanitarną oraz form wsparcia, odwiedź stronę: https://www.pah.org.pl/swiatowy_dzien_wody_2024/

            Opracowała: Katarzyna Nawrocka

        • Powtarzanie na ekranie- narzędzia TIK na lekcjach matematyki
          • Powtarzanie na ekranie- narzędzia TIK na lekcjach matematyki

          • Tradycyjne „wkuwanie” nie zawsze jest skuteczne, a więc jak się uczyć…? 

            Mózg lubi się uczyć w otoczeniu pozytywnych emocji, zdrowej rywalizacji, w poczuciu sensu i życiowej przydatności, a więc odłożyliśmy podręczniki na brzeg ławki, aktywizowaliśmy i wywoływaliśmy pozytywne emocje.

            Klasy czwarte i piąte na lekcjach matematyki przeżyły swego rodzaju „fitness” mózgu  - kształtowały swoje umiejętności rachunkowe, zdolność logicznego myślenia w niewymuszony, swobodny sposób. Uczniowie wykonywali interaktywne quizy i ćwiczenia przy użyciu aktywnej tablicy. Liczyła się nie tylko wiedza, ale szybkość zapamiętywania i duży spryt. 

            Nie zabrakło nam pozytywnych emocji i zabawy, a w takich warunkach nauka jest przyjemnością.

             

               Opracowała

              Kinga Kołoczek

             

        • Lekcja otwarta w klasie 5b
          • Lekcja otwarta w klasie 5b

          • 27 marca, podczas zebrań z rodzicami, klasa 5b przygotowała nie lada gratkę dla swoich rodziców- zaprosiła ich na lekcję. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Agata Szypuła, która przywitała zebranych uczniów oraz rodziców. Opowiedziała również, jakie ciekawe edukacyjne inicjatywy dzieją się w naszej szkole.

            Nietypowe zajęcia łączyły nauki przyrodnicze z matematyką i nosiły tytuł: „Rolnik szuka swojej dotacji”. W części przyrodniczej zadaniem uczniów pracujących w grupach było wykonanie modeli bezkręgowców żyjących w glebie oraz wysiew rzeżuchy. Część matematyczna była pełna emocji i wrażeń. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie matematyczno-rolniczego quizu za pomocą platformy Kahoot. Do wspólnych zmagań z dodawaniem odejmowaniem i mnożeniem włączyli się również rodzice.

            Zajęcia o interdyscyplinarnym charakterze przygotowały i przeprowadziły – nauczycielka matematyki Pani Kinga Kołoczek i nauczycielka przedmiotów przyrodniczych Pani Magdalena Jasińska. Celem zajęć było pokazanie użyteczności wiedzy poznawanej w szkole oraz integracja zespołu klasowego.

            Do przygotowania lekcji włączyli się również inni nauczyciele – na zajęciach plastyki uczniowie pod kierunkiem Pani Jadwigi Gajer przygotowywali wielkanocne witraże. Były to upominki dla rodziców. Natomiast pani Monika Falkowska zmontowała materiał filmowy, który stanowił ważną część lekcji.

            Fotorelację z zajęć wykonano aparatem zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości.

        • Teatr cieni
          • Teatr cieni

          • Uczniowie klasy ósmej na lekcjach fizyki rozpoczynają dział związany ze światłem i optyką. Pierwsze z tematów dotyczyły prostoliniowego rozchodzenia się światła i występowania zjawiska cienia.

            W celu praktycznego zastosowania cienia oraz rozwijania własnej kreatywności, uczniowie przygotowali teatr cieni. Pracując w grupach, opracowali scenariusze oraz przygotowali kukiełki potrzebne do spektaklu. Wystawiono cztery przedstawienia.

            Poznaliśmy historię Galileusza, który zrzucał przedmioty z wieży. Zobaczyliśmy, jak jabłko uderzyło w głowę Izaaka Newtona. W humorystycznym skrócie zobaczyliśmy rozwój sztucznych źródeł światła. Mogliśmy też zobaczyć przegląd naturalnych źródeł światła.

            Zdjęcia z wybranych scenek można zobaczyć w galerii.

        • Tangram- Jajko Kolumba
          • Tangram- Jajko Kolumba

          • Tangram- Jajko Kolumba 

            Czym jest “Jajko Kolumba”?

            Jak pisał Jerzy Bralczyk:

            Czyli: pozornie trudna, w istocie łatwa sprawa; proste rozwiązanie trudnego zadania. Łatwo czasem poradzić sobie z problemem, uciekając się do metod mniej konwencjonalnych.
            W dawnej opowiastce prosty chłopiec, potem w legendzie Krzysztof Kolumb potrafili postawić jajko na sztorc, nadtłukując skorupkę. Potem wszystkim takie rozwiązanie wydaje się proste – ale najpierw trzeba na to wpaść.

            Nazwę tą nosi również tangram – łamigłówka będąca zestawem dziewięciu elementów, które tworzą razem obraz jajka.

             

             

                                        Opracowała

               Kinga Kołoczek

             

        • Klasa 1b prezentuje swoje koty
          • Projekt Edukacyjny Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji – Dzień Kota

          • Uczniowie klasy 1b i 3a podczas zajęć mieli okazję przypomnieć sobie i jednocześnie dowiedzieć się więcej na temat naszego kota Amadeusza oraz jego kocich krewnych. Poznali między innymi historię kotów oraz kilka ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach. Klasa 1b indywidualnie, a klasa 3a w małych grupach, stworzyła kocich przyjaciół, tak aby kot Amadeusz nie czuł się samotny.

        • Na tropie tajemnic węgla
          • Na tropie tajemnic węgla

          • Carbonarium - tajemnicza nazwa pochodząca od łacińskiej nazwy węgla. Karbon to również nazwa okresu w geologii, w którym powstawały pokłady tego surowca. Natomiast to konkretne Carbonarium to interaktywne muzeum węgla, które mieści się w Jastrzębiu-Zdroju. Zwiedzali je uczniowie klasy 5b i 6a w ramach wycieczki klasowej.Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć różnych odmian węgla, dowiedzieli się jak powstaje ten surowiec energetyczny. Poznawali również pracę górnika. Mogli nawet zjechać do kopalni dzięki goglom VR.

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie